kolay doğum, kolay doğum yapmak için egzersizler, kolay doğum yapmak için ne yapmalı, kolay doğum yapmak için öneriler

Doğumunuz yaklaştıkça heyecanınız daha da artar. Buna bağlı olarak, endişeleriniz ve kaygılarınız da çoğalabilir. Merak etmeyin, rahatlatıcı ipuçları ile bebeğinizi kucağınıza sağlıkla alabilirsiniz. Düzenli doktor kontrollerine gidiyorsanız, endişelerinizi rafa kaldırabilirsiniz. Doğumun gecikeceğini, bir anormallik olduğunu doktorunuz size söyleyecektir. Eğer rahat bir doğum yapmak ve doğumun gecikmesini istemiyor size birkaç ipucu vereceğiz. Aslında bunlar bildiğiniz ve yaptığınız şeyler. Sadece biraz daha sıklaştırın ve hamileliğin tadını çıkarın. 

Meme uçlarına masaj

Bu yöntem kan dolaşımınıza oksidosin yani rahim ağzının açılmasını sağlayan hormonun pompalanmasına yardım edecektir. Göğüslerinize yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Ilık bir havluyu göğüslerinizin üzerine örtün ve 5 dakika kadar sıcaklığın memelere yayılmasını sağlayın. Daha sonra, meme ucunuz dahil olmak üzere masaj yapın. Masaja 20 dakika devam edin.

Seks yapın

Kendinizi kocaman hissettiğinizi ve aklınıza gelen en son şeyin seks olduğunu bilsek de, son haftalarda yapılan seksin doğumu kolaylaştırdığı bir gerçek. Oksidosin hormonu burada da devreye girecek ve sizin rahatlamanızı ve rahim ağzının istenilen kıvama gelmesini sağlayacaktır. Rahim kaslarının çalışması son haftalarda kolayca bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.

Yürüyüşe çıkın

Şiş bacaklar ve ayaklarınıza en iyi gelecek aktivite, yürüyüş. Çok uzun yürümeniz gerekmez, son haftalarda her gün 20 dakikalığına yapacağınız yürüyüş, hem nefesinizin açılmasına hem de şişliklerin kaybolmasına ve ayrıca pelvis kemiğinin esnemesine yarayacaktır.

Bir fincan çay

Papatya ve böğürtlen çayı, rahim ağzının açılmasına yardımcı oluyor. Son haftalarda çok aşırı olmadan içeceğiniz bu bitki çayları, doğumunuzu kolaylaştıracaktır. Erken doğum riskiniz varsa ve hamileliğinizin 37. haftasına gelmediyseniz, doktorunuza danışmadan bunları içmeyin.

Banyo ile rahatlayın

Olumsuz düşüncelerin, endişe ve korkunun doğumu geciktirdiği, bilinen bir gerçek. Özellikle son haftalarınızda, gevşeme teknikleri uygulayın ve kendinize vakit ayırın. İşe, ılık bir banyo ile başlayabilirsiniz. Küvetinizi doldurun, biraz aromatik yağlardan ekleyin. Biraz müzik ve mumlar eşliğinde banyo keyfi, kaslarınızın gevşemesine ve sizi rahatlatmaya yetecektir.

Masaj yaptırın

Sırtınıza, bacaklarınıza ve hafifce karnınıza yapılan masaj, sizi hem şımartacak hem de rahatlamanızı sağlayacak. Özellikle de aromatik yağlarla yapılan hafif masaj, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve negatif elektriğinizi atmanızı sağlayacak.

Kaynak: womenist.net

‹‹Önceki Yazı

YOĞURT YİYEREK BÖLGESEL ZAYIFLAMA

Sonraki Yazı ››

Sırt Ağrısı


Yorumlar yükleniyor...