kAN GRUPLARINA GÖRE BESLENME, AB Grubu Kan için Beslenme Önerileri, B Grubu Kan için Beslenme Önerileri, A Grubu Kan için Beslenme Önerileri, 0 Grubu Kan için Beslenme Önerileri

 

Grubu Kan için Beslenme Önerileri

Asya ya da Ortadoğu'da M.Ö. 25 bin-15 bin yılları arasında ortaya çıkan A Grubu'nun ataları ilk vejetaryenlerdir. Yeni taş devri insanlarının yavaş yavaş toprağı işlemeye başlaması ve artık otlarla, bitkilerle beslenmesi yeni bir kan grubunun doğmasına yol açmıştır. Enfeksiyonlara karşı çok dirençli olan bu gruptaki insanların, kolera ve çiçek gibi hastalıkları atlattığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bugün Batı Avrupa'da en yaygın olan bu kan grubu en çok Akdeniz, Adriyatik ve Ege bölgelerinde yaşayanlarda görülür. Doğu Asya'da ise A Grubu'nun en yoğun olduğu ülke Japonya'dır. 
A Grubu'nun özellikleri: Onlar ilk vejetaryenlerdir. Sindirim sistemi duyarlıdır. Bağışıklık sistemi dayanıklıdır. Yerleşik beslenme ve çevre koşullarına kolayca uyum sağlar. Stresi yenebilir. Güçlü ve sağlıklı kalması için sebze ağırlıklı diyet uygulamalıdır. 
A Grubu'nun yemesi gerekenler: Soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeler, Balık ya da tavuk eti, Sebze (daha çok çiğ ya da buharda pişirilerek), Brokoli, havuç, balkabağı, ıspanak, sarmısak, Erik, vişne gibi meyveler. 
A Grubu'nun yememesi gerekenler: Kırmızı et (Bu gruptakiler et yedikleri zaman ağırlık hisseder, enerji kaybına uğrarlar. Ayrıca et yağ olarak vücutta depolanır.), Sütlü besinler (metabolizmayı yavaşlatır), Salam, sosis, kavurma. Biber, domates, patates ve lahana, Tropikal meyveler, Mandalina, portakal gibi turunçgiller. 
Sağlık riskleri: Bağışıklık sistemi, Kalp hastalıkları, Kanser, Diyabet, Sindirim sisteminden kaynaklanan vücut su toplaması. 

 

B Grubu Kan için Beslenme Önerileri

B Grubu'nun özellikleri: Sindirim sistemi dayanıklıdır. Beslenmede katı kuralcı değildir. Sütlü besinlere ilgi duyabilir. Strese karşı yaratıcılığını kullanır. Formda kalabilmek için fiziksel ve zihinsel faaliyetler arasında denge kurması gerekir. 
B Grubu'nun yemesi gerekenler: Sütlü besinler. Dana ve hindi eti, Balık (İstakoz, karides, kalamar, midye gibi kabuklu deniz ürünleri hariç), Zeytinyağı, Yeşil yapraklı sebzeler (4-5 öğün), Patates, lahana ve mantar. 
B Grubu'nun yememesi gerekenler: Mısır, buğday, mercimek, fındık ve susam, Kuzu ya da tavşan eti, Piliç ve tavuk eti, Susam yağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, Zeytin. 
Sağlık riskleri: Yorgunluk, Bağışıklık sistemi düzensizlikleri, Kan şekerinin düşmesi. 

 

AB Grubu Kan için Beslenme Önerileri

A ve B gruplarının karışımından oluşan bu kan grubu çok ender olarak görülür. Doğu ve batıda farklı ulusların birbirine karışması sonucunda ortaya çıkmıştır. M.S. 900 yıllarından itibaren oluşan ve en yeni kan grubu olan AB grubuna dünyadaki insanların ancak yüzde 5′i dahildir. Bu gruptaki insanların bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Ancak bazı kanser türlerine yakalanma riskleri vardır. 
AB Grubu'nun özellikleri: A ile B'nin modern karışımıdır. Çevresel değişikliklerden kaynaklanan beslenme özellikleri gösterir. Sindirim sistemi çok duyarlıdır. Bağışıklık sistemi çok güçlüdür. Stresi yenmek için zihinsel faaliyetlerden yararlanabilir. A ve B grubu için sakıncalı olan yiyecekler bu grup için de sakıncalıdır. 
AB Grubu'nun yemesi gerekenler: Domates, Deniz ürünleri, Süt ürünleri, Sebze, Koyun, tavşan ve hindi eti, Yoğurt, Yumurta. 
AB Grubu'nun yememesi gerekenler: Dana ve sığır eti (Et vücutta yağ olarak depolanır.), Tavuk ve piliç eti, Sarımsak, biber, sirke, Hayvansal yağlar. 
Sağlık riskleri: Yaşlılık ve çocuk hastalıkları, Alerjiler, Astım ve saman nezlesi, Bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar, Kan hastalıkları, Kalp ve damar hastalıkları, Diyabet, Enfeksiyon hastalıkları, Karaciğer hastalıkları, Cilt sorunları Kadınların üreme organlarında sorunlar. 

 

0 Grubu Kan için Beslenme Önerileri

Vahşi hayvanları avlayan ve onların etleriyle beslenen ilk insanların kan grubudur. Dolayısıyla bu kan grubunda olanların asla vazgeçemeyeceği yiyeceklerin başında kırmızı et gelir. A grubunun tersine bu kan grubunda olanlar kilo verebilmek için tahıllardan, taneli sebzelerden uzak durmalıdır. 
0 Grubu'nun özellikleri: 0 Grubu'nda olanlar ilk insanları simgeler. Et yemeye bayılırlar Sindirim sistemleri sağlamdır, Bağışıklık sistemleri fazla hareketlidir, Diyet yapmaya ve çevreye uymaya zor alışırlar, Stresten kurtulmak için fiziksel faaliyetlere ağırlık verirler, Enerjik ve ince kalabilmek için metabolizmalarının hızlanması gerekir. 
0 Grubu'nun yemesi gerekenler: Kırmızı et, Karaciğer, Beyaz et, Balık ve deniz ürünleri, İyotlu tuz, Ispanak ve brokoli. 
0 Grubu'nun yememesi gerekenler: Tahıl ürünleri, Ekmek, Taneli sebzeler, Buğday (Buğdayda bulunan gluten maddesi, 0 grubundaki kişilerin kilo vermesini engellediği için buğday unundan yapılmış yiyeceklerden uzak durulmalıdır) , Süt ürünleri ve yumurta, Sıvı yağ (özellikle de zeytinyağı). 
Sağlık riskleri: Ülser, Mafsal iltihabı. 

DAHA DETAYLI BİLGİ MEHMET ALİ BULUT UN PROGRAM VİDEOSUNDA TIKLAYIP İZLEYİN

 

 

‹‹Önceki Yazı

Baş ağrısına karşı doğal tedaviler

Sonraki Yazı ››

Sırt Ağrısı


Yorumlar yükleniyor...

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları