ms hastalığı, ms, ms hastalığı nedir, ms hastası, ms hastalığı belirtileri, ms hastalığı tedavisi, ms hastalığının belirtileri, ms hataları, ms hastalığında son gelişmeler, ms çeşitleri, ms nedir, ms belirtileri

Emes Hastalığı
Vücudumuzda oto immün sistemler vardır bu sistemlerin görevi vücudumuzu korumaktır. Ancak nedeni bilinmeyen durumlardan dolayı oto immün sistemler vücudun kendi hücrelerine saldırır ve bu hücreleri harap eder bu durumda oto immün hastalıklar meydana gelir. Emes hastalığı oto immün bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan insanlar hareket bozukluklarının yanında konuşma güçlükleri çekerler ilerleyen durumlarda nefes alıp verme dahi sorunlar yaşanır. Bu sürecin sonunda ölüm kaçınılmazdır.
 
Emes hastalığı Neden olmaktadır? Emes hastalığının meydana gelmesinde etken nedir?
Elinizi yanlışlıkla sıcak bir cisme değdirdiğinizde buradan alınan veriler hızla merkezi sinir sistemine (MSS) gönderilir. MSS de değerlendirilen durumun sonucunda sıcaklık tehlikeli boyuttaysa el hemen o cisimden çekilir buna refleks denir. Reflekslerin birçoğu omurilik tarafından yönetilen durumlardır. Emes hastalığı bu omurilik ve beyin gibi sinir merkezlerinde veya sinir ağlarında gerçekleşen tahribat sonucunda meydana gelmektedir. Emes hastalığı nedeniyle artık çevresel uyarılar doğruca alınamaz alınan uyarılar ise tam olarak değerlendirilemezler değerlendirilen uyarıların kaslara iletilmeleri de sorunlu olur sonuç olarak emes hastası bir birey hareket kısıtlılığı çeker.
 
Emes Hastalığının Belirtileri:
Bu hastalığın ilk belirtileri genelde görme sorunları olmaktadır. Bulanık görmeler, yanıp sönen ışıklar görmeler, göz ve çevresindeki dokularda ağrı hissi, zamanla artan göz seğirmeleri, görme sinirlerindeki ani gelişen iltihabi durumlar emes hastalığının ilk bulguları olabilir(dikkat ediniz mutlaka emes hastalığı denmiyor)
Emes hastalığı diğer yönden beyincik ve çevresel sinir dokularını etkileyebilir. Bu durumda yürürken denge kaybı zorlukla yürüme, bir objeyi kavramada zayıflık, olağan dışı sakarlıkların baş göstermesi gibi belirtiler de emes hastalığını işaret edebilmektedir.
 
Emes hastalığının diğer öncül belirtileri,
  • Yüzde meydana gelen ağrı hissi,
  • Vücutta artan karıncalanmalar ya da böcek dolaşıyormuşçasına hisler,
  •  Vücutta alakasız anlarda meydana gelen sıcaklık soğukluk hissi,
  • Çok sıkça kabızlık durumlarının yaşanması,
  • Sürekli yorgunluk kırgınlık şikayetleri,
  • Özellikle de ani gelişen kişilik değişiklikleri şeklinde sıralanabilir.
NOT: Bu belirtilerin sadece birisi başka hastalıkların habercisi de olabilir. Örneğin vücutta karıncalanma hissi bir kaşıntı sorunu da olabilir. Fakat hem karıncalanma hem de ışıklı çisimler görmenin yanında vücutta meydana gelen sıcaklık soğukluk hisleri emes hastalığını işaret eder.
 
Emes Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?
Emes hastalığına tanı koymak gerçekten zor bir süreçtir. Bu hastalığın tanısının konması için kan ve idrar tahlillerinden tutun MR çektirmeye ve daha ilerisinde hastanın gözetim altında tutulmasına kadar birçok yöntem uygulanır. Bir hastaya emes hastasısın demek gerçekten zor bir süreçtir.
 
Emes Hastalığının Tedavisi:
Emes hastalığının tedavisi kullanılacak ilaçlarla mümkündür. Hastalık tanısı konmuş olan kişiye göre doktorun reçete ettiği ilaçların çok hassas bir şekilde ve aksatmadan kullanılması gerekmektedir. Bunun yanında hastaların çeşitli iyileştirme programlarından geçirilmesi ise hareket bozuklukları sürecinde olur.
‹‹Önceki Yazı

Anne Sütüne Alternatif...

Sonraki Yazı ››

Sırt Ağrısı


Yorumlar yükleniyor...

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları