diş eti kanamasına ne iyi gelir, diş eti kanaması bitkisel tedavi, diş eti kanamasına şifalı bitkiler, diş eti kanaması için kür, diş eti kanaması için doğal tedavi, diş eti kanaması ahmet maranki, diş eti iltihaplanması, diş eti iltihabına ne iyi gelir

Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar. Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Ve bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ileri safhalarda çekim kaçınılmaz olabilir. Dişeti iltihabının ilk belirtisi dişetindeki kanamalardır. Dişetlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Dişeti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak – pütürlü bir görünümü vardır.

Pratik Bitkisel Formüller
* 1 bardak suya, 10 gram taze veya kuru ceviz yaprağı ve cevizin dış kabuğundan konur. 5–10 dakika kaynatılıp, bu suyla ağız çalkalanır.
* Atkuyruğu otu 10 dakika kaynatılır. Bu suyla gargara yapılır.
* Hatmi kökü, çiçeği ve yaprağı kaynatılır. Ele edilen suyla gargara yapılır.
* 10 gram kâfur, 100 gram suda çözülüp, gargara olarak kullanılır.

Kainat Eczanesinden Önerilen Bitkiler

Papatya (Matricaria recutita):
Dişeti hastalıklarının tedavisi için papatya çayıyla gargara yapılır. 250 ml. kaynar suya 2-3 çay kaşığı papatya atın ve 10 dakika bekledikten sonra süzerek yemeklerden sonra ağzınızın içini çalkalayın.

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra): Meyan kökü, magnuzyum ve yapılan bazı araştırmalarda dişeti iltihaplarının ve plak oluşumunun kontrol altına alınmasında yararlı olduğu ortaya çıkarılan glycyrrhizin adlı bileşiği içerir. Meyan kökü günde 2-3 fincan gibi makul miktarlarda kullanılırsa zararsızdır.

Nane (Mentha piperita):
Gerçek nane dişeti çürümelerine neden olan bakterilerle savaşır. 250 ml. kaynar suya 2 çay kaşığı kuru nane karıştırarak hazırlayacağınız çayı içebilir ya da ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Taze nane yapraklarını çiðnemeyi ihmal etmeyin.

Su teresi (Nasturtium officinale): Dişeti iltihaplarınızı tedavi etmek için su teresini çiğneyebilirsiniz.

Adaçayı (Salvia officinalis):
Diş ve dişetlerini adaçayı yapraklarıyla ovmak çok etkilidir. 250 ml. kaynar suya 2-3 çay kaşığı adaçayı yaprağı karıştırılarak yapılacak anti-gingivitis çayını makul miktarlarda kullanmak faydalı olur. Yüksek dozda alınan çay, spazmlara neden olur.

‹‹Önceki Yazı

ÇİKOLATAMIZI EKSİK ETMEYELİM

Sonraki Yazı ››

Sırt Ağrısı


Yorumlar yükleniyor...