Boyun kısmında yedi tane sert yapılı kemikler vardır. Bunların aralarında disk vardır. Bu diskler sadece bir ve ikinci kemik arasında yoktur.

 

Boyun kısmında yedi tane sert yapılı kemikler vardır. Bunların aralarında disk vardır. Bu diskler sadece bir ve ikinci kemik arasında yoktur. Disklerin dışı sert kabuksu bir yapıdayken, iç kısmı yumuşaktır. Bu yumuşak yapının dışarıya sızmalarıyla beraber sinirlere yapılan baskıyla boyun fıtığı ortaya çıkar.

 Belirtileri Nelerdir?

   Omuzlarda, sırtta, kollarda, boyunda şiddetli ve kürek kemiklerinde oluşacak ağrı ve ya kesilmeyen şiddetli ağrılar, kolda uyuşmalar, halsizlik, güçsüzlük hatta adele çekmeleri bu hastalığın belirtileri arasındadır.

 Her Boyun Ağrısı Fıtık Değildir! :

   Bazen boyunda oturuş bozukluklarından dolayı ağrılar oluşabilir. Bu ağrıların her zaman fıtık olduğunu söylemek zordur. Eğer kollarda uyuşma, adalelerde çekme ve ya ağrı sadece sırt ve boyundaysa bu tıbben boyun tutulması ve ya boyun düzleşmesi olarak teşhis edilmektedir. Ancak yinede sağlık kuruluşlarına giderek tedavi olmanız önerilmektedir.

 Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

  Psikolojik olarak insanların kendini iyi hissetmesi durumunda hastalığın ağrının büyük bir kısmını yenmiş olursunuz. İnsanlar psikolojisinde iyileştiğini düşündüğünde, kendisinin sağlıklı olduğunu düşünerek rahatlar. Ancak yinede ağrılar psikolojik olarak olmamaktadır. Bunların cerrahi tedavilerden önce ağrı kesici ilaçlarla, kas gevşeticilerle geçirilmeye, rahatlatılmaya çalışılır. Ancak halen acı devam ediyorsa; fizik tedavi ve cerrahi tedaviyle tıbbi teşhis konulmalıdır.

‹‹Önceki Yazı

Adale yırtığının sebepleri Adale yırtığı nasıl tedavi edilir?

Sonraki Yazı ››

Sırt Ağrısı


Yorumlar yükleniyor...

sağlıkEn Popüler Sağlık Yazıları