Ayak bilekleri ve el bilekleri aslında çok hassas olmayan ama yinede kırıklar için dikkat edilmesi gereken yerlerdendir.

 

Kırıklar genelde 5-10 yaş arası ve 50-70 yaş arasında görülmektedir. Çünkü çocukların kemikleri henüz gelişimini tamamlayamaz yaşlılarda ise kemiklerin kuvveti düşer ve ufak bir düşmede dahi kırıklar meydana gelebilir.

Kırıkların Genel Sebepleri

Ayak bileklerinde sporcularda hızla koşarken bileğin ters dönmesi üzerine düşmesi sonucu oluşabilir.Çocukların bilinçsizce kol, bilek üzerine sert şekilde düşerek kırması, yaşlılarda yürüyememenin etkisiyle düşmelerde dengenin sağlanamamasında bilek üzerine düşmesi vs gibi sosyal hayattan problemlerle kırıklar oluşabilir .

Kırık Nasıl Anlaşılır?

Kırık burkulma ve çatlama gibi anlaşılamayacak bir sağlık sorunu değildir. Kırıkta bilek kemiği dışa doğru çıkar ve deriyi tehdit eder.

Yukarda görüldüğü üzere deri tehdit edilerek kemik çıkıntı oluşturmuştur. Bu tür kırıkların tedavisi evde yapılabilir ancak ilk yardım olarak yapılabilir.

Kırık bölgenin altına sabitleştirmek amacıyla küçük ince tahta parçası koyup, boyna sarılarak bileğin sabit kalmasını böylece kırığın acısını keserek tedavisinde doktorlara yardımcı olursunuz. Sabitledikten sonra en yakın sağlık ekibine giderek tedavi olunuz.

‹‹Önceki Yazı

KAYISI HER DERDE DEVA OLUYOR

Sonraki Yazı ››

Sırt Ağrısı


Yorumlar yükleniyor...